Ekonomie jako věda je stále relativně mladá, za její vznik je pokládán rok 1776, kdy Adam Smith vydal Pojednání o původu a podstatě bohatství národů. Je to věda společenská, obtížně se u ní odlišuje normativní aspekt (kdy usiluje o něco, co býti má) a pozitivní aspekt (kdy popisuje, co je). Jakkoliv ekonomie při popisu lidského jednání, analýze ekonomiky dosáhla spoustu úspěchů, mnohdy zdánlivě selhala. Většina ekonomů např. nebyla schopna předpovědět krizi po roce 2007. Liší se v názorech na její řešení, atd. Neklademe ale na ekonomii příliš vysoké nároky? Nechceme po ní něco, čeho není schopna? Petr Wawrosz se ve své přednášce zamyslí nad některými okamžiky ve vývoji ekonomie, nad tím, co od ní dle jeho názoru lze a nelze očekávat. Pokusí se vysvětlit, proč se ekonomové tolik liší ve svých názorech, kdy tyto názory brát vážně a kdy nikoliv.
Mgr. Ing. Petr Wawrosz, Ph.D. vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Právnickou fakultu University Karlovy. V minulosti pracoval jako ekonomický novinář, komentátor a analytik, zejména v týdeníku Ekonom. Od roku 2002 působí na Vysoké škole finanční a správní jako vysokoškolský pedagog. Vyučuje bakalářskou a magisterskou mikroekonomii a makroekonomii a další předměty. Publikuje v domácích i zahraničních odborných časopisech.
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.