Petr Brož: Vulkanismus na Marsu, 5. června 2015

Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. Dnes víme, že vyjma Země se vyskytují i na dalších světech sluneční soustavy. V rámci přednášky se vydáme po stopách sopečné historie Marsu, tělesa, které je po Zemi nejlépe prozkoumaným světem. Již první sonda zdokumentovala, jak se nad celoplanetární písečnou bouří tyčí vrcholek 27 kilometrů vysoké sopky Olympus Mons, nejvyšší hory Sluneční soustavy. Mars, podobně jako Země, zažil éru intenzivní sopečné činnosti, která se výrazně podepsala na vzhledu jeho povrchu. Přednáška osvětlí, jaká tato sopečná činnost byla, kde a kdy se odehrála a jaké stopy zanechala.

Petr Brož je vědecký pracovník pracující na Geofyzikálním ústavu AV ČR v. v. i., který se věnuje výzkumu malých sopečných těles na povrchu Marsu na základě morfologických a morfometrických podobností s pozemskými sopkami. V současnosti dokončuje doktorské studium na Ústavu petrologie a strukturní geologie na Přírodovědecké fakultě univerzity Karlovy. Během své vědecké kariéry strávil rok na Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e. V. a na britské Open University.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse opět v Café Kampus.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *