Kvantová fyzika předpovídá možnost mnohem silnějšího propojení částí nějakého celku, než jaké umožňuje klasická fyzika. Toto propojení se projevuje jako klasicky nevysvětlitelná vzájemná korelace chování jednotlivých částí. Pokud se v takovém kvantovém provázání ocitnou dvě vzdálené částice, může docházet k jevům, které Einstein nazýval „strašidelné působení na dálku“. V přednášce ukážeme, jak se přemýšlení o kvantové provázanosti vyvíjelo od svého počátku v roce 1935 až do současnosti, kdy byla za jeho experimentální potvrzení udělena Nobelova cena. Všimneme si také podivuhodných aplikací kvantového provázání v procedurách jako kvantová teleportace nebo kvantové počítání.
Pavel Cejnar vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde v roce 1995 získal Ph.D. a dnes zde působí jako profesor v Ústavu částicové a jaderné fyziky. Pracovně pobýval na univerzitách ve Švýcarsku, USA, Německu, Itálii a Jihoafrické republice, přednášel na mnoha mezinárodních konferencích. Na Matematicko-fyzikální fakultě vyučuje kvantovou fyziku a zabývá se teoretickým výzkumem kvantových fázových přechodů a kvantového chaosu. Pokouší se také o popularizaci svého oboru.
Pokračujeme v živých přednáškách. Sejdeme se tedy krátce před pátou opět v budově Přírodovědecké fakulty na Viničné 7 v posluchárně B7 (Zoologie), která se nachází ve druhém patře naproti hlavnímu schodišti.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3026953417597809/
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=55SyzXChGG4
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/