Svět kolem nás je plný vzájemně korelovaných jevů. K jejich popisu slouží matematika založená na statistických souborech a podmíněných pravděpodobnostech. Svět kvantové fyziky vykazuje korelace na ještě hlubší úrovni. Stav jediného kvantového systému může obsahovat silně provázané a přitom vzájemně neslučitelné alternativy chování. V přednášce se dovíme o překvapivých vlastnostech takových stavů a o jejich možných aplikacích v kvantových technologiích budoucnosti.
Prof. Pavel Cejnar, DSc. vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde v roce 1995 získal Ph.D. a dnes zde působí jako profesor v Ústavu částicové a jaderné fyziky. Pracovně pobýval na univerzitách ve Švýcarsku, USA, Německu, Itálii a Jihoafrické republice, přednášel na mnoha mezinárodních konferencích. Na Matematicko-fyzikální fakultě vyučuje kvantovou fyziku a zabývá se teoretickým výzkumem kvantových fázových přechodů a kvantového chaosu. Pokouší se také o popularizaci svého oboru.
Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/1420760077963260/?fref=ts
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, tentokrát budeme opět v posluchárně B7 (posluchárna zoologie)! Posluchárna se nachází ve druhém patře přímo proti hlavnímu schodišti.
Po přednášce následuje neformální část diskuze, tentokrá opět v restauraci Na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK. Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00!
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci na Křižovatce (Uterus). Restaurace se nachází poblíž budovy fakulty na rohu ulic Viničná, Kateřinská a Lipová.
Další pátek, tedy 16. června bude naším hostem meteorolog Michal Žák, s nímž budeme probírat téma Atmosférické fronty před sto lety a dnes.
Pro ty, kteří to ještě nevědí připomínám novinku. Mezi přednáškou a diskuzí bude následovat 5 minut přestávka, aby všichni ti, kteří chtějí odejít předčasně, popřípadě si potřebují dojít na WC, mohli opustit sál a nerušili v průběhu přednášky a diskuze.
Nakonec bychom Vás rádi upozornili, že rozhodnutím výboru Sisyfa jsme se ze Společenskovědní sekce přejmenovali na Sekci popularizace vědy (zkráceně Popularizační sekci) Sisyfa. Myslíme si, že to bude lépe vystihovat náplň naší činnosti.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík