Oldřich Tůma: Co víme a co si pamatujeme: Listopad 1989 po 35 letech (15. listopadu 2024 – Živě Benátská 2, Přírodovědecká fakulta UK, Praha)

Přednáška nabídne připomenutí, přezkoumání a verifikaci alternativních výkladů toho, co se skutečně stalo 17. listopadu 1989. Pokusí se odkrýt a vysvětlit, proč se takové výklady vždy – i po tolika letech – znovu objevují. Především se pokusí zrekonstruovat, co o událostech 17. listopadu skutečně víme a jak jim (především zasazením do širšího věcného a časového kontextu) porozumět.
Oldřich Tůma se věnuje soudobým dějinám: dějinám Československa po roce 1945, dějinám studené války. Jeho původní badatelské zaměření se týkalo středověkých a byzantských dějin.
Po maturitě (1969) studoval historii a filozofii na FFUK. V roce 1975 byl z politických důvodů ze studia vyloučen. Studium dokončil dálkově (1980; PhDr. 1982). PhD. na FSVUK 2007.
Po vyloučení ze studia pracoval v různých neakademických zaměstnáních (dělník, pomocný vychovatel, archivář). Zároveň se věnoval bádání v oboru byzantských dějin, příležitostně publikoval v zahraničních i domácích časopisech. V roce 1989 nastoupil na plný úvazek do tehdejšího Ústavu klasických studií ČSAV, s jehož byzantologickým oddělením spolupracoval již dříve (např. inkognito v redakci časopisu Byzantinoslavica). V roce 1992, resp. 1993 po návratu ze studijního pobytu v National Humanities Center v Research Triangle Park v severní Karolině přešel do Ústavu pro soudobé dějiny, v letech 1998-2017 byl jeho ředitelem.
Oldřich Tůma byl nebo je členem domácích i zahraničních vědeckých orgánů. Mezi jiným: členem oborových rad postgraduálního studia na FSVUK či FFP Slezské univerzity; členem redakční rady časopisů Soudobé dějiny, Journal of Cold War History, Jahrbuch für historische Kommunisforschung; členem vědecké rady European Network Remembrance and Solidarity či Hannah Arendt Institut für Totalitarismusforschung na TU v Drážďanech. Členem Vědecké rady AV ČR je od roku 2017.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *