Noc Jurije Gagarina 2021: Kam kráčíš, astrobiologie

16:30 přednáška Ondřeje Šamárka: Na prahu nové epochy – Gagarinův let do historie

12. duben 1961 bude navždy zapsán v dějinách lidstva jako den, kdy člověk poprvé osobně nahlédl do vesmírného prostoru. Z dnešního pohledu skromný a pouhých několik desítek minut trvající let Jurije Gagarina byl vyvrcholením dlouholeté práce a snahy tisíců lidí. O letu samotném a stejně tak i o tom, co mu předcházelo, pojednává přednáška Ondřeje Šamárka.

20:00 Vypuštění rakety Gagarin z kosmodromu Technecium

beseda s vědci a spisovateli

20:15 téma Kam kráčíš, astrobiologie?

Bezmála půl století po přistávacích sondách Viking dnes na Marsu působí další sonda s astrobiologickým zaměřením, vozítko NASA Perseverance. Za dva roky jej má následovat evropské vozítko Rosalind Franklin. Další sondy nám za deset a více let prozradí víc o podmínkách v oceánech ledových měsíců nebo o atmosférách exoplanet. Mezitím odhalujeme další extrémy života na Zemi. Kam tedy astrobiologie v nejbližší době kráčí a na co se snad můžeme těšit?

20:45 téma 2081: Astrobiologická odysea

Objev života mimo Zemi je zatím stále doménou sci-fi, ale to se možná v příštích desetiletích změní. Mohou nám spekulace science fiction poskytnout vhled do toho, jak bude astrobiologie vypadat 60 let ode dneška, podobně jako když slavíme 60. výročí letu Jurije Gagarina? O tom budou diskutovat biologové a sci-fi autoři Julie Nováková a Tomáš Petrásek, kteří také představí projekt nové antologie astrobiologických sci-fi povídek a populárně-vědeckých esejí Life Beyond Us.

Přednášku Ondřeje Šamárka a následnou diskusi moderuje Vítězslav Škorpík

Besedami provází Julie Nekola Nováková

Dále účinkujíMartin Ferus, Vladimír Kopecký, Jana Kvíderová, Julie Nekola Nováková, Tomáš Petrásek, Marie Šabacká, Ondřej Šamárek a modeláři z Technecia

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *