Fyzika plazmatu je v současnosti dynamicky se rozvíjejí obor s mnoha technologickými aplikacemi. Kromě toho se v plazmatickém stavu nachází přes 99 % viditelné látky ve vesmíru. Látka v plazmatickém stavu je částečně, nebo plně ionizovaná a vykazuje kolektivní chování v reakci na elektrická a magnetická pole, která také sama vytváří. Tyto vlastnosti ji významně odlišují od neutrálních tekutin. V přednášce se posluchači seznámí se základy fyziky plazmatu, možnostmi fyzikálního popisu a vlnovými ději v plazmatu, přičemž hlavním tématem budou podélné elektrické vlny a důsledky jejich šíření. Přednáška bude odborněji koncipovaná a předpokládá elementární znalosti fyziky.
Miroslav Horký studoval mezi lety 2005 a 2015 na FEL ČVUT v Praze, kde po absolvování bakalářského a magisterského studia v oboru silnoproudé elektrotechniky nastoupil na doktorské studium v oboru fyzika plazmatu. Pod vedením prof. Petra Kulhánka se zabýval převážně teorií a numerickými simulacemi vln a nestabilit ve vesmírném plazmatu a svá studia ukončil v listopadu 2015 obhajobou disertační práce na téma „Numerical Studies of Plasma Instabilities“, za kterou následně získal „Cenu děkana za prestižní disertaci“. V současnosti působí jako postdoktorand na Oddělení kosmické fyziky v Ústavu fyziky atmosféry, AV ČR. Je členem sdružení Aldebaran Group for Astrophysics a spolku skeptiků Sisyfos. Pravidelně přednáší na Astrosoustředěních organizovaných Aldebaranem a na akcích pro středoškolské studenty orhanizovaných katedrou fyziky FEL ČVUT.
Facebooková událost zde: https://www.facebook.com/events/1555050384804593/
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, zoologická posluchárna B7.
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub.
Milí Páteníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.
Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.
Příští pátek 19. srpna se podíváme na téma Zánik Země. S Tomášem Petráskem si představíme možné scénáře budoucího vývoje naší planety.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík