Tématem dvoudílné přednášky je původ a evoluce chemických prvků ve vesmíru. První část se zabývala nukleosyntézou po velkém třesku, evolucí hvězd malé hmotnosti a v nich probíhajícími reakcemi termojaderné fúze a také procesy odehrávajícími se v jejich obálkách, než se odeberou na hvězdný hřbitov s dalekosáhlými důsledky pro chemickou pestrost vesmíru. Druhá část je věnována procesům v jádrech těžkých hvězd a smrti těchto hvězd.
Kdo nebyl na první přednášce a přesto by chtěl přijít, určitě se nebojte. První část byla věnována spíše částicové fyzice, druhá část bude pro laiky možná o fous stravitelnější.
Přednášející Michal Marčišovský vystudoval výpočetní techniku na Fakultě elektrotechnické ČVUT a v současnosti se věnuje doktorskému studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské téže university. Je zaměstnán na Fyzikálním ústavu AV ČR a ve středisku jaderného výzkumu CERN. Kromě svého mateřského oboru výpočetní techniky se dlouhá léta zabývá rovněž částicovou fyzikou a dalšími, s těmito obory spřízněnými oblastmi, astronomií a psaním příspěvků do bulletinu sdružení Aldebaran Group of Astrophysicist, v němž se můžete seznámit s nejednou zajímavostí současné fyziky ( www.aldebaran.cz/bulletin/ ).
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna). Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu. Garant večera Lenka Příplatová, rozesílá Ivan Pergler