Jde o přiblížení těchto dvou jevů jako fenoménu úzce spojeného s praktickými problémy v ochraně přírody. Na příkladech konkrétních druhů budou přiblíženy i některé biologické zákonitosti obecně související s touto problematikou. Invaze a expanze jsou ale i jevem s dopady psychologickými a společenskými.
Ing. Martin Škorpík – 1983-87 pracovník Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích, kde se podílel na výzkumu zeleně v zemědělské krajině. 1987-91: odborný referent pro zemědělství a zoologii na Správě CHKO Podyjí ve Znojmě. 1991-2003: náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí pro ochranu přírody a zástupce ředitele. 2003-do současnosti: vedoucí Oddělení speciální ochrany přírody a strategického plánování Správy Národního parku Podyjí ve Znojmě. Profesně se věnuje otázkám přírodovědného základu péče o chráněná území, koordinaci výzkumu v NP Podyjí a ochraně hmyzu. Poloprofesionálně se zabývá aplikovanou krajinnou ekologií, zejména výskytem ohrožených druhů hmyzu v zemědělské krajině a biologickými rekultivacemi vytěžených prostor. Amatérsky se specializuje na taxonomii a bionomii krascovitých brouků rodu Anthaxia, celostátně se angažuje v boji se světelným znečištěním.
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
Neformální část diskuse tentorkáte stejně jako minule v Café Kampus (dříve „Krásné ztráty“)