Přednáška by měla poněkud zpochybnit tradiční obraz údajného zhroucení domorodých civilizací Ameriky (aztécké a incké říše a mayských městských států) v 16. století, tedy poté, co Španělé zahájili kolonizaci amerického kontinentu. Navzdory všeobecně přijímaným představám vnímám tyto procesy nikoli jako „kolaps“, ale spíše jako součást obecnějších procesů kulturního a politického vývoje. Pozornost bude věnována „černé legendě“, tedy obrazu španělské krutosti vůči americkým domorodcům, i dopadu zpráv o dobývání Ameriky na evropské myšlení.
Markéta Křížová (1974) vystudovala etnologii a historii na FF UK, působí jako docentka ve Středisku ibero-amerických studií FF UK. Zabývá se indiánskými kulturami Nového světa a koloniálními dějinami Ameriky, především vztahy původních obyvatel a Evropanů, formování synkretických kultur na území Nového světa, a také dopady setkání s americkou realitou na evropské vnímání sebe sama a evropskou vědu. Vydala odborné monografie Ideální město v divočině (2007, věnovaná katolickým a protestantským misiím na americkém území), Krvavé rituály Střední a Jižní Ameriky (2011, se Zuzanou Kostićovou a Sylvií Květinovou) a Otroctví v Novém světě v 16.-19. století (2013).
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, pozor, tentokrát jsme v posluchárně fotochemie B3!!!. Proběhla tam již minulá přednáška. Posluchárna se nachází v přízemí nalevo od schodů.
Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub
Milí Pátečníci.
I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.
Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.
Příští týden, tedy 11. listopadu mezi nás příjde Daniel Stach, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace na ČT24, který bude hovořit o popularizaci vědy a zmíněném pořadu Hyde Park Civilizace.
A to je od nás pro tuto chvíli všechno.
S přáním hezkého dne.
Vítězslav Škorpík