Mechanické – manipulativní hlavolamy doprovází lidstvo více než 3000 let. Z koníčka pro elity se stala masová zábava pro všechny zásluhou větší míry volného času v naší době.
Souvisí spolu čínské kroužky a Rubikova kostka? Kdo byl předchůdcem slavného českého Ježka v kleci? Co potřebuje mít řešitel mechanických hlavolamů – her pro jednoho hráče?
Konkrétní ukázky si můžete vyzkoušet a nebo jen poslouchat RNDr. Jaroslava Flejberka. Nad více jak 50 mechanickými hlavolamy, jež společně vyřešíme (a některé z nich i složíme do původního tvaru), můžete najít inspiraci pro dlouhé podzimní večery. Pokud máte nějaký záhadný mechanický hlavolam doma, neváhejte jej přinést
a sdílejte jej s ostatními.
RNDr. Jaroslav Flejberk vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byl středoškolským učitelem, po revoluci 1989 začal podnikat. Založil si firmu na výrobu a obchod s hlavolamy. Je spoluzakladatelem české pobočky organizace Mensa a autorem každoročně pořádané výstavy Hry a hlavolamy (http://www.nrpraha.cz/progr…/610/21-vystava-hry-a-hlavolamy/).
Mezi jeho koníčky patří kromě hlavolamů také rekreační matematika a jízda na kole.
Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
POZOR!!! Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.
Milí Pátečníci,
Rádi bychom Vás pozvali rovněž na zítřejší středu tedy 21. 10. 2015 od 17:00 na přednášku z cyklu Věda kontra iracionalita v Akademii věd na Národní třídě. S tématem Výhledy do 21. století: čím a jak jsou podmíněny vystoupí Prof. PhDr. Ing. Miloš Dokulil, DrSc. (Fakulta informatiky MU Brno)
Už dlouho jsme uvažovali o tom, že by si Pátečníci zasloužili vlastní doménu, a poněkud lepší stránky. Minulý týden se naše úvahy zhmotnily v nových webových stránkách na adrese http://www.patecnici.net/, kam budeme vkládat všechny pozvánky, videozáznamy, upozornění a vůbec vše, co bude souviset s chodem Pátečníků. Zároveň zde naleznete i pozvánky na ostatní Sisyfovské akce, a občas i nějakou zajímavost. V každém případě si můžete nalistovat stránku Kalendář akcí, na níž se můžete seznámit se všemi dopředu naplánovanými přednáškami naší sekce, a dalšími zajímavými akcemi, které se v současnosti dějí v Praze a okolí (a o nichž se dozvíme a budeme je tak moci zahrnout do kalendáře). Za design nás nekamenujte, dílo je čerstvé, bude se ještě ladit.
V minulém týdnu jsme založili sisyfovský účet na Twitteru. Jelena a já (Vítek) tam budeme dávat stručné odkazy na to, co nás zrovna zaujalo ve spojitosti s vědou, skepticismem a spřízněnými tématy. Pokud tedy používáte Twitter, budeme rádi, budete-li nás sledovat.
A to je od nás pro tento týden vše
Přeji krásný zbytek dne
Vítězslav Škorpík