K silným zemětřesením dochází na Zemi prakticky denně. Přestože již byly vymezeny oblasti, kde k nebezpečným zemětřesením opakovaně dochází, nedaří se určit, kdy a kde k nim dojde a jak budou silná. Přednáška objasní příčiny našich nejistot – popíše vlastní proces zemětřesení a naše možnosti jej z povrchu Země sledovat, a představí metody, s jejichž pomocí se seismologii v některých případech podařilo vznik zemětřesení předpovědět. Vysvětlí alternativní přístup seismologie ke snižování rizik spojených se silnými zemětřeseními a na závěr přinese současný pohled na příčiny zemětřesení v seismicky nejaktivnější oblasti České republiky – na Chebsku.
Aleš Špičák (*1955) studoval v letech 1974 – 1979 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na katedře užité geofyziky. Doktorát obhájil o čtyři později. Od roku 1986 je vědeckým pracovníkem Geofyzikálního ústavu AV ČR. Čtyři roky byl vedoucím seismického oddělení a v letech 1998 – 2007 byl v Geofyzikálním ústavu AV ČR ředitelem. Později zde působil jako vedoucí oddělení tektoniky a geodynamiky a od roku 2017 je opět ve funkci ředitele ústavu.
Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, posluchárna B7 zoologie ve druhém patře.
Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.
Příští pátek 20. září budeme s Klárou Bártovu hovořit o sexuálních orientacích a o tom zda jsou vrozené či naučené.
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Jménem organizátorů.
Vítězslav Škorpík