Kdo jsme

Vítejte na informační stránce popularizačně-vědní sekce Českého klubu skeptiků Sisyfos.

Pátečníci je zažité označení účastníků  pravidelných setkání – členů i nečlenů (hostů a příznivců) – popularizační (dříve společenskovědní) sekce Sisyfa. Po léta jsme byli hosty Českého centra Mezinárodního Pen klubu, teď se kvůli rekonstrukci Klementina setkáváme na Přírodovědecké fakultě UK; scházíme se každý pátek v 17 hodin. Ve vůdčí úloze našich pravidelných setkání se v průběhu let vystřídalo několik významných osobností. Poslední z nich PhDr. Zdeněk Pokorný nás v létě roku 2013 bohužel opustil, snad se nám do budoucnosti bude dařit dostát jeho památce.

Svým neoficiálním sebeoznačením „pátečníci“ chceme vyjádřit respekt ke skutečným prvorepublikovým pátečníkům v čele s Karlem Čapkem a T.G. Masarykem.

Tomáš G. Masaryk a Karel Čapek

Přestože se jedná o společenství lidí organizačně spjatých s Českým klubem skeptiků Sisyfos, pravidelnými účastníky i hosty jsou lidé různých přesvědčení a názorových pozic. Pro zachování maximální rozmanitosti jak témat, tak přednášejících se snažíme nikterak nelimitovat jedno či druhé. Vycházíme ze svobodné volby každého občana, kterou ctíme jako jeden z pilířů skutečné parlamentní demokracie. Mezi pátečníky je vítán každý, kdo má co sdělit a kdo ctí elementární pravidla argumentační korektnosti.

Náplní pravidlených setkání pátečníků jsou přednášky a diskuse mezi přednášejícím a účastníky na straně jedné a mezi účastníky navzájem na straně druhé. Témata jsou různorodá, ale většinou se dotýkají společenskovědní (humanitní), případně přírodovědné či ekonomické problematiky.  Přednášejícími jsou vesměs odborníci v daných oborech, ať už vědečtí nebo pedagogičtí pracovníci, ale také vysoce erudovaní amatéři, kteří dobrovolně a bez nároku na honorář předávají své vědomosti a zkušenosti k užitku celému plénu. Jedinou odměnou přednášejícímu je skutečný zájem o přednášené téma ze strany účastníků a také spontánní uznání včetně neformálního potlesku na závěr společného setkání.

Přednášek se může zúčastnit každý zájemce z řad široké veřejnosti bez ohledu na členství v Českém klubu skeptiků Sisyfos, jediným limitem účasti je kapacita místa konání. Účast je bezplatná (dobrovolné příspěvky vítány).

Za současné organizátory
Jelena & Vítek

10 thoughts on “Kdo jsme

  1. Vážení a obdivuhodní Pátečníci,

    dovolte mi sdělit radost z Vaší existence, z Vaší práce a snah – Vaši práci a úsilí zdaleka neznám, ale přesto si myslím, že je to přinejmenším jedna z kapek, těch v zemi tekoucích čistých vod, které nepřestávají téct a oživují. Nechci lichotit a již vůbec ne, být iniciátorm pýchy a sebestřednosti, jen mám docela obyčený pocit, že jste třeba a že je možná od někoho slyšet alespoň ono „díky“.

    Rád Vás budu sledovat a může-li takový „no name“, jako já občas i přispět budu to považovat za velkou čest (jméno samozřejmě mám – Jiří Černý).

    JUDr. Jiří Černý, bývalý poslanec FS (1990 – 1991) též bývalý generální sekretář ČSL (1990), od počátku roku 1992 advokát až do odchodu do důchodu.

    Adresa: 539 44 Proseč, Záboří 61, tel. 777337027, e-mail viz níže

     

     

     

    1. Dobrý den, vážený pane Černý.

      Velmi Vám děkuji za Vaše milá slova, velmi mne potěšila. Jsem rád, že i lidé jako jste Vy mají o našem programu povědomí. Budeme samozřejmě rádi za případné náměty, komentáře či například za účast v diskuzích. A děkujeme za kontakty, kam se případně obrátit.

      Vitězslav Škorpík, jeden z organizátorů.

  2. Hola hola, tam Martin,

    Mám dotaz: na Startovači nemáte nic vyššího než 240/měs. Platím dvakrát. Napadlo mě teď, že vlastně netuším, jestli jde na projekt celá částka, anebo část mizí u zprostředkovatele.

    Dotaz-nedotaz položený jiným způsobem: jak Vám jednoduše poslat jednorázově nebo opakovaně finanční příspěvek?

    Přeji mnoho zdaru!

    Martin Ledinský

    1. Zdravím.

      Nemáme tam nic vyššího, protože když jsme zakládali projekt šlo tam přidat jen tři možnosti. Jestli to jde v tuto chvíli jinak nevím, delší dobu jsem to už nezkoušel. Část mizí u zprostředkovatele, ale nejde o nic závratného naštěstí, konkrétně z 4000 dostaneme třeba 3600 tuším (neberte mne za slovo prosím, přístup k účtu má kolegyně).

      Pokud byste měl zájem nám poslat finanční příspěvek, lze to vyřešit jednoduše tím, že Vám pošlu číslo účtu na kterou lze platbu poslat. Výše a forma už by byla samozřejmě na Vás. Případně mne prosím kontaktujte na mailu vit.skorpik@gmail.com.

      Díky. Vítězslav Škorpík

  3. Dobrý den.

    Píšu vám s menší prosbou/ návrhem na úpravu a jedním technickým problémem.
    v sekci videozáznamy. Máte sice videa, ale jejich názvy jsou bohužel zkrácené a není tedy vidět čeho se obsah týká, dokud člověk video nerozklikne. Což je dost nepraktické, když se člověk snaží si vybrat nějakou přednášku na zhlédnutí.
    Teď k technickému problému. V momentě kdy kliknu na „load more“ se začnou videa překrývat a hlavně jejich názvy.
    Jako prohlížeč používám operu ( kdyby se ptal technik, který se snad s tímto problémem popere).

    Jinak si vaší práce vážím a děkuji za možnost si rozšiřovat znalosti.

    Přeji příjemný zbytek dne.

  4. Dobrý den,

    rád bych, alespoň touto cestou poděkoval za intelektuální vzpruhu v dnešních, ideově poněkud plochých, časech. Velmi si vážím vaší aktivity a navázání na odkaz původních Čapkových pátečníků. Obávám se, že čím více blahobytu zažíváme, tím více platí právě Čapkovo: „Třebaže na porážku, hlavně když nás vedou.“

    Pokud mohu ze své skromné odbornosti nějak přispět k vašemu snažení, jsem k dispozici.

    Přeji pěkný den a ještě jednou děkuji.

    Marek Brávník

  5. Dobrý den,

    zajímalo by mně jak se staví naši kosmologové k dnes už snad 3 hodnotám Hubbleovy konstnty. Nebudu je specifikovat protože víme o co se jedná. Jsem naprostý laik a o kosmologii se zajímám a nemám z toho radost. Jde mi spíš o to co tyto různé a současně dle autorů pravdivé hodnoty naznačují pro současné modely evoluce Vesmíru. Sonda Weber která má snad příští rok začít přesnější zkoumání této hodnoty H. konst. může dle mně naměřit tuto hodnotu na ještě větších kosmologických škálách, ale stále si myslím že to už nebude jedna konstanta.          Děkuji Vám Janle.

     

    1. Dobrý den.

      1. Zřejmě máte na mysli kosmický dalekohled Jamese Webba. Žádná sonda Weber se pokud je mi známo nechystá. 2. Ne, nevíme o co se jedná se třemi hodnotami Hubbleovy konstanty. Sonda Planck změřila Hubbleovu konstantu poměrně přesně a právě hodnota z této sondy je uváděna nejčastěji a je brána jako nejlepší měření. Pokud se na něco ptáte, nepředpokládejte, že ten koho se ptáte ví něco co vy naznačujete, prostě se přímo zeptejte. 3. Tato otázka by patřila někam do diskuze o přednášce o kosmologii, nikoli sem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *