Zákony kvantové fyziky v principu umožňují exponenciálně urychlit některé typy výpočtů. Efektivita počítání prováděného jen několika atomy nebo jádry by tak o mnoho řádů předčila i ty největší superpočítače dneška. Technická obtížnost takového výkonu je však obrovská: kvantový počítač by musel být držen v dokonalé izolaci od svého okolí, které se neustále pokouší narušit jeho koherenci a kvantový výpočet překazit. Může se nám kvantový počítač někdy v budoucnu vůbec podařit sestrojit? A co bychom od něj mohli očekávat?
Prof. Pavel Cejnar, DSc.
Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze, kde v roce 1995 získal Ph.D. a dnes zde působí jako profesor v Ústavu částicové a jaderné fyziky. Pracovně pobýval na univerzitách ve Švýcarsku, USA, Německu, Itálii a Jihoafrické republice, přednášel na mnoha mezinárodních konferencích. Na Matematicko-fyzikální fakultě vyučuje kvantovou fyziku a zabývá se teoretickým výzkumem kvantových fázových přechodů a kvantového chaosu. Pokouší se také o popularizaci svého oboru.
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.
POZOR!!! Neformální část diskuse v salonku Cafe Kampus v Náprstkově 10.