Přednáška se zaměří na analýzu vývoje plodnosti v Česku od roku 1993 do současnosti a poskytne hlubší vhled do faktorů, které ovlivnily současný pokles plodnosti. Během posledních tří dekád prošla česká společnost zásadními socioekonomickými a kulturními změnami, jež formovaly reprodukční chování jednotlivců i generací.
Klíčová témata zahrnují transformaci plodnosti po roce 1989, kdy otevření hranic a nové ekonomické možnosti vedly k odkladu reprodukce. Dále bude představen vliv ekonomické krize v letech 2008–2014 na pokles plodnosti. Diskutovány budou také rozdíly mezi vývojem plodnosti v Česku a dalších evropských zemích.
Přednáška se zaměří i na pandemické a postpandemické období, které přineslo krátkodobý nárůst plodnosti, následovaný výrazným poklesem, zejména plodnosti prvního pořadí. Ukážeme, jak ekonomická nejistota a měnící se hodnoty ovlivňují rozhodnutí o reprodukci v současné době.
Cílem přednášky je nabídnout posluchačům přehled klíčových změn, poukázat na paralely mezi historickým a současným vývojem a diskutovat, jak tyto poznatky mohou pomoci lépe porozumět současným trendům plodnosti.
Jitka Slabá (Centrum pro studium plodnosti, Katedra demografie a geodemografie, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova) se věnuje výzkumu reprodukčního chování s důrazem na odklad časování plodnosti v České republice. Její práce zahrnuje analýzu dat z výběrových šetření, zejména z výzkumu Současná česká rodina, a zkoumá dopady pandemie covid-19 na plodnost a demografické chování v českém prostředí.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1334495731312297
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=3x8wTDpVOpk
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/